Sağlık

Kırmızı pancar suyunun faydası nedir?

Turşusu ve salatası nasıl yapılır?

Kırmızı pancar, besleyici ve faydalı bir kök sebzedir. Doğal antioksidan özelliği vardır ve kansere karşı koruyucudur. İçeriğinde bolca protein, lif, C vitamini ve potasyum gibi mineraller bulunur.Besleyicidir, düzenli tüketildiğinde bağışıklık sistemi destekler, kalp ve beyin sağlığını korur. Sindirim sistemi için harika bir sebzedir. Pek çok hastalığa karşı koruyucu etkiye sahiptir. Kırmızı pancar, zayıflamaya yardımcı olduğu için pek çok diyet listesinin vaz geçilmez sebzesidir. Bolca sodyum içerdiği için aşırı tüketilmesi önerilmez.

Tansiyonu kontrol altında tutmaya yardımcı olur

Kalp krizi, kalp yetmezliği ve inme gibi kalp hastalıkları dünya çapında yaşanan ölümlerin önde gelen nedenlerindendir. Yüksek tansiyon ise bu hastalıkların oluşmasında önemli rol oynamaktadır. Araştırmalar, kırmızı pancarın yendikten birkaç saat sonra bile tansiyonu 4 ile 10 mmHg kadar düşürebildiğini göstermektedir.(2)

İltahap ve ödemle mücadeleye destek olur

Kronikleşmeye başlamış ödem ve iltihap; obezite, karaciğer sorunları ve kanser gibi çeşitli hastalıklardan kaynaklanabilir. Kırmızı pancar doğal bir anti-enflamatuar olan betalain pigmentlerini içerdiği için vücuttaki ödemin atılmasına yardımcı olur.

Ancak yapılan bazı çalışmalar, doğal tüketimini faydalı bulurken, extrat ya da kapsül hale getirilmiş formlarının ciddi toksik ve zararlı etkilerinin olduğuna işaret etmiştir. (4)

Sindirim sistemini düzenlemeye yardımcıdır

Lifli besinler tüketmek sindirim sistemi sağlığı için çok faydalıdır. Lifler sindirim sistemini düzenler, bağırsak içerisindeki yararlı bakterileri besler ve kolonları temizler. Liflerin bu etkileri sindirim sağlığını düzenler, kabızlığı önler. Ayrıca lif; kolon kanseri ve tip 2 diyabet gibi kronik hastalıkların riskini de azaltır. Bir fincan pancarda yaklaşık 3,4 gram lif bulunmaktadır. Bu da onu lif bakımından en zengin sebzelerden biri yapar.(5)

Beyin sağlığını korur

İnsanlar yaş aldıkça zihinsel ve bilişsel işlevleri yavaşlamaya başlar. Bazı kişilerde bu yavaşlama bunama gibi hastalıklara neden olabilir. Kan dolaşımı ve beyine yeterli oksijenin gitmesi sinirleri besleyerek bilişsel işlevleri güçlü tutar.

Kırmızı pancar, içeriğindeki nitrat sayesinde kan damarlarını genişletir ve bu sayede beyne giden kan akışını arttırarak zihinsel aktiviteleri arttırabilir. Araştırmalar pancarın özellikle beynin ön lobuna taşınan kan miktarını arttırdığını ortaya çıkartmıştır. Bu sayede kişinin karar verme yetisi, düşünme becerisi ve hafızasına olumlu etkide bulunur.

Kansere karşı koruyucudur

Kanser, kötü huylu hücrelerin kontrolsüz büyümesiyle ortaya çıkan ölümcül bir hastalıktır. Kırmızı pancarın antioksidan ve anti-inflamatuar özelliği ile kansere karşı çok güçlü bir koruyucudur. Özellikle meme kanseri olan kadınlarda kanser hücrelerinin çoğalmasını yavaşlattığına dair bilimsel araştırmalar bulunmaktadır.(6)

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir